VOLONTERI NOVOG SADA - ANTONIJA CVERDELJ
- Ko je Antonija Cverdelj, kako bi sebe najkraće predstavila?
Najkraće mogu reći da sam diplomirana medicinska sestra koja je trenutno na Master studijama zdravstvene nege. Pored toga što sam student, takođe sam i u ulozi volontera NVS-a skoro dve godine kao aktivni član, ali sam i ambasador OPENS-a. Za sebe mogu reći da sam pozitivna, nasmejana i ponekad duhovita osoba.
- Koja su tvoja interesovanja i hobiji?
Moja interesovanja su muzički i filmski festivali, na kojima često i volontiram i putovanja sa društvom. Isto tako, volim da sam deo organizacija i programa koji pozitivno utiču na mlade.
- U slobodno vreme možemo da te sretnemo na kojim lokacijama u gradu?
U slobodno vreme me možete sresti najčešće na čaju sa društvom po gradu ili u bioskopu, a ukoliko je leto onda sam na “divljoj” novosadskoj plaži Bećarac.
- Šta je bio okidač da kreneš u volontersku avanturu?
Okidač je bilo vandredno stanje odnosno karantin za vreme pandemije uzrkovane Kovid virusom. U tom periodu potreba za pomoć se javila i time sam se uključila u aktivnosti NVS-a.
- Kakvo je tvoje iskustvo u volonterskim „vodama“
Pa može se reći da imam iskustva u volontiranju, od rada u magacinu za vreme karantima, festivala, obeležavanja značajnih datuma, radionica, obuka i mnogo dešavanja u kojima sam bila u ulozi volontera.
- Koja je za tebe formula i ključ volontiranja?
Pozitivna energija i osmeh!
- Koju bi volontersku akciju posebno izdvojio/la?
Kad se setim volontiranja uvek se vraćam na period karantina za vreme epidemije kovida i pakovanje paketa za najugroženije, kao i rad sa vojskom na izgradnji privremene bolnice za kovid pozitivne pacijente. Ovo iskustvo je, pored pružanja podrške drugima, uticalo i na mene u pozitivnom smislu - kroz okupiranje misli sa pozitivnim stavovima i energijom drugih učesnika volontiranja.
- Koliko volontiranje pomaže mladima da se samoostvare, da nađu put to sebe i nekog svog „zvanja“ u budućnosti?
U volonterskim aktivnostima možemo prepoznati svoj potencijal na raznim poljima i time usmeriti sebe ka određenom profesionalnom zvanju.
Volontiranje gledam kao jednu veoma dobro organizovanu celinu koja je usmerena ka određenom cilju. Na putu ka tom cilju potreban je timski rad, pozitivni stav kao i dobra komunikacija sa članovima tima koji zajedno doprinose realizaciji istog.
Sve navedene karakteristike su veoma važne i u poslovnom aspektu, tako da volontiranje može biti polazna tačka u kojoj prikupljamo veštine i znanja koje ćemo primeniti dalje u radu.
Lično, volontiranje mi je doprinelo dosta znanja na poljima organizacije događaja, timskog rada, asertivne komunikacije, rešavanja potencijalnih problema u logističkim aktivnostima, kao i mnoge veštine koje primenjujem i van volontiranja.